HEERENVEEN - Verhalen van opkomen voor vrijheid en het doorgeven van die verhalen staat centraal in de meidagen van dit jaar. Op 4 mei spreekt burgemeester Avine Fokkens–Kelder tijdens de dodenherdenking over gevangen verzetsstrijders in de gevangenis van Crackstate.


Op Bevrijdingsdag kunnen inwoners van Heerenveen in Grandcafé Paul Kruger in gesprek gaan over vrijheid onder het genot van een kop vrijheidssoep geschonken door Museum Heerenveen.

Dodenherdenking

Op 4 mei herdenken we in de gemeente Heerenveen de Nederlandse slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Daarvoor wordt dit jaar in Heerenveen ook het grasveld tegenover het monument aan de Van Maasdijkstraat gebruikt, zodat meer mensen de herdenking kunnen bijwonen. Ook dit jaar lezen twee kinderen van groep 8 van de Van Maasdijkschool de namen van de verzetsstrijders voor die op het monument staan. De burgemeester houdt daarna een persoonlijke toespraak over de waarde van het doorgeven van verhalen over vrijheid.

Verzamelen om 19.25 uur voor de hekken van Crackstate, vertrek 19.30 uur richting monument. Iedereen is hierbij van harte welkom.

Ook op andere plaatsen in de gemeente zijn herdenkingsbijeenkomsten. In Mildam, Akkrum en De Knipe sluiten daarbij wethouders van onze gemeente aan.

Bevrijdingsdag in Heerenveen

Op 5 mei om 10.00 uur herdenkt burgemeester Fokkens-Kelder bij de ‘Boom der Onverzettelijken’ alle verzetsmensen die de Tweede Wereldoorlog overleefd hebben en die aan de basis stonden van de wederopbouw van Heerenveen. Deze Koningslinde is in 2023 geplant en staat in het parkje achter Minckelersstate.

Keep them rolling

Rond het middaguur op Bevrijdingsdag krijgt het centrum van Heerenveen bij Crackstate bezoek van een veertigtal historische legervoertuigen. De voertuigen rijden de bevrijdingsroute van 80 jaar geleden toen het Canadese leger Fryslân bevrijdde. De stoet van ‘Keep them Rolling’ staat rond 13.00 uur opgesteld tussen Paul Kruger en het gemeentehuis. Om 14.00 uur rijden ze door naar Akkrum.

Vrijheidsmaaltijd

Museum Heerenveen doet mee met de actie ‘vrijheidsmaaltijden’ en schenkt in samenwerking met en in Grandcafé Paul Kruger vrijheidssoep vanaf 12.15 uur. Inwoners zijn welkom om met elkaar aan tafel te gaan om verhalen te delen en samen vrijheid te vieren.

Trûbadoer Gerrett

Verhalen vertellen en doorgeven via zijn muziek is een manier die Gerrit Jansen uit Jubbega al jaren doet met zijn liedjes. Hij pakt op Bevrijdingsdag het podium bij Crackstate om daar het verhaal van zijn vader te bezingen. In de oorlogsjaren zat hij gevangen in een Duits werkkamp. Tegen de achtergrond van de legervoertuigen van ‘Keep them Rolling’ en Crackstate geeft hij tussen 12.00 en 14.00 uur een aantal optredens.